Turecko

Termín: 25.-30.5.2011
Místo: Konya, Turecko
Téma: Cultural traditions – Christmas in the CR
Účastníci: Radim Lisa, Jan Novotný, Iveta Zemanová, Andrea Melicheríková, Zuzana Kropáčová, Marie Mádrová, Monika Jarmarová

První setkání studentů se uskutečnilo ve dnech 24.5. – 30.5.2011 v Turecku. Ve dvoumilionovém městě Konya čekalo čtyřicet tureckých studentů na stejný počet z ostatních zemí. Všichni studenti byli velmi přátelsky přijati tureckými rodinami a stali se tak na pět dnů jejich členy. Z naší školy se tohoto setkání zúčastnilo celkem osm studentů septimy a sexty (Z.Kropáčová, M.Mádrová, A.Melicheríková, V.Schönová, I.Zemanová, M.Jarmarová, R.Lisa, J.Novotný) v doprovodu dvou vyučujících (Mgr.S.Kropáčová, Ing.H.Menclová). Turečtí kolegové pečlivě připravili bohatý program jak pro studenty, kteří měli možnost se svými hostiteli poznat jejich školní prostředí a také se spolu s nimi zúčastnit vyučování, tak pro pedagogický doprovod. Po velmi milém přivítání a prohlídce domovské školy jsme byli pozváni také na městkou radnici, školský úřad a další centra vzdělání. Všude jsme byli příjemně přijati a pohoštěni pravým tureckým čajem a kávou. Kromě návštěvy několika pamětihodností přímo v Konyi (Muzeum Dervišů, mešity, obchodní třída, oddechové centrum v Meramu aj.) jsme podnikli také celodenní výlet do Cappatocii).

Hlavním bodem projektu bylo ovšem vystoupení všech studentů a představení tradic svých zemí. Městské divadlo v Konyi naplněné k prasknutí netrpělivě očekávalo nezvyklý program v podání mladých „herců“. Nechyběla ani místní regionální televize. Po úvodním slovu ředitele školy zazněly hymny všech zúčastněných zemí a na úvod se představilo několik tureckých tanečních souborů. Poté nastoupili domácí studenti ve svých tradičních krojích, studenti z Německa nám coby typičtí zahradní trpaslíci částečně pantomimou předvedli zálibu v zahradničení, dále jsme zhlédli rodinnou pohodu i nepohodu v portugalské rodině večer před televizí. Ovšem zlatým hřebem celého programu bylo bezpochyby vystoupení našich studentů, kteří divákům přiblížili typický Štědrý večer v české rodině – maminka chystá bramborový salát, otec má zabít kapra, což činí se slzou v oku, děti zdobí stromeček, přichází babička. Všichni usedají ke slavnostní večeři, zapalují se svíčky na adventním věnci, zpívají se koledy, rozkrajuje jablíčko, děti se tahají o dárky. Celá scénka byla samozřejmě doplněna veškerými rekvizitami, podbarvena vánoční hudbou a současně doplněna promítáním skutečného vánočního dne. Nechybělo ani předem napečené vánoční cukroví, které se nakonec nabízelo divákům. Celé vystoupení uzavřely tři studentky písničkou „Máš má ovečko dávno spát“ za doprovodu kytary, jejíž pro Turecko tak nezvyklá melodie zvedla ze sedadel většinu diváků, aby tak potleskem odměnili výkon našich studentů.

Pobyt v Turecku byl pro nás všechny opravdu velkým přínosem. Nejen že studenti poznali úžasnou pohostinnost tureckých rodin včetně typické turecké kuchyně, seznámili se s jejich zvyky, rituály i kulturou a získali nové kamarády, ale především si v praxi vyzkoušeli a prověřili své jazykové schopnosti. A to je také jeden z hlavních cílů celého projektu. Další cesta nás čeká na podzim do Paříže a závěrečný pobyt je pak v dubnu příštího roku na gymnáziu v Hildesheimu v Německu, které je hlavním koordinátorem tohoto projektu.

Scénář vystoupení je ke stažení zde.

Video je dostupné zde.

Comments are closed.