Německo

Termín: 2. – 7.5.2012
Místo: Hildesheim
Téma: Bad Habits
Účastníci: Čeněk Škarda, Radim Lisa, Edgar Cinegr, Radek Veselka, Jan Kohout, Markéta Müllerová, Zuzana Zelenská, Nina Zivčáková

Začátkem května se studenti setkali v německém Hildesheimu. Z naší školy tentokrát vycestovalo osm studentů septimy a 3.A (Čeněk Škarda, Radim Lisa, Eda Cinegr, Jan Kohout, Radek Veselka, Markéta Müllerová, Zuzka Zelenská a Nina Zivčáková ) v doprovodu Mgr. S. Kropáčové a Ing. H. Menclové.

Dopoledne jsme vždy trávili v partnerské škole, kde v jejich divadelním sále probíhaly workshopy – studenti všech šesti zemí byli seznámeni s různými divadelními technikami a praktikami, které si samozřejmě také aktivně vyzkoušeli. Ovšem ve smíšených skupinkách, ve kterých byl přítomen vždy pouze jeden student z každé země, takže všichni byli nuceni komunikovat spolu anglicky. Mimo jiné se studenti seznámili s prostředím školy a byli přítomni i ve vyučování, kde si také v praxi vyzkoušeli a prověřili své jazykové schopnosti.

Zatímco v Turecku jsme předvedli pravé české Vánoce v rodině i s koledami a vánočním cukrovím, v Německu byly hlavním tématem „BAD HABITS“ (zlozvyky), kterých má dnešní doba více než dost. Sál ve škole se tedy v sobotu večer naplnil téměř k prasknutí a veřejnost netrpělivě očekávala nezvyklý program v podání mladých „herců“. Nechyběl ani místní rozhlas s novináři. Po úvodním slovu hlavního koordinátora projektu neohroženě nastoupil jako první český tým. Na jevišti zavlála česká vlajka, v pozadí se objevil obří obraz české hospůdky s typickými zvuky cinkajících sklenic a na scéně sedí dva muži: učitel-důchodce a Jaromír Jágr v letech. Oba vzpomínají a hodnotí různé nešvary, s nimiž se v životě setkali – jak si kamarádi závidí třeba nový mobil, jak si ženy vzájemně chválí šaty a vzápětí je pomluví, jak žáci při testu stále opisují a jak se hokejoví fanoušci předbíhají v řadě na lístky na zápas. I další situace byla jako vystřižená ze života – mladíci svým hlučným chováním ruší ostatní cestující v autobuse. A to nejlepší nakonec: den Sv. Valentýna, svátek zamilovaných – kavárna, romantická hudba, rozpačitý mladík netrpělivě čekající s kytkou, přibíhá ona vyvolená s mobilem v ruce. Když mladík s údivem zjistí, že psaní zprávy a hranolkům se věnuje více než jeho vyznání, zhrzeně odchází, načež dívka si vmžiku díky svému mobilu zajistí náhradu. Následuje několik sekund hrobového ticha a v zápětí se ozve bouřlivý potlesk. Naši protagonisté Čeněk Škarda a Nina Zivčáková se stali hvězdami!

Všechny scénky, které studenti zahráli samozřejmě v angličtině, a to naprosto dokonale, byly doplněny veškerými rekvizitami, promítáním doplňujících obrázků a podbarveny hudbou, což celé vystoupení posunulo na téměř profesionální úroveň. Pobyt ve všech třech zemích byl pro nás opravdu velkým přínosem. Nejen že studenti poznali úžasnou pohostinnost rodin, u kterých bydleli, včetně národní kuchyně, seznámili se s jejich zvyky, rituály i kulturou a získali nové kamarády, ale především si v praxi vyzkoušeli a prověřili své jazykové schopnosti. Šest rozdílných národů se spolu dokázalo na všem domluvit, spolupracovat a vytvořit skvělou partu, která se jen velmi těžce loučila. A to je ten nejdůležitější cíl a smysl všech mezinárodních studentských projektů.

Video je dostupné zde.

Comments are closed.