Oživlé baroko

Projekt Barokní skvosty Olomouckého regionu, aneb „Oživlé baroko“

BarokoV roce 2006 si naše škola podala projekt s názvem Barokní skvosty Olomouckého regionu, aneb „Oživlé baroko“. Krajský úřad nám pomohl spolufinancovat firmu, která se zabývá zpracováním složitých formulářů. Naše úsilí se vyplatilo a projekt, financovaný z Evropského sociálního fondu a Ministerstva školství zařazený do Operačního programu Rozvoje lidských zdrojů v rámci Modernizace školních vzdělávacích programů, byl schválen.
Získané finanční prostředky nám umožnily vybavit učebnu výtvarné výchovy počítačem s grafickým softwarem, fotoaparátem, kamerou, výtvarným materiálem a potřebnou literaturou. Technika nám pomohla realizovat náš záměr a přispěla k využití moderních přístupů v další výtvarné tvorbě.
Na začátku byla myšlenka netradičním způsobem seznámit žáky s barokními památkami našeho města. K moderním postupům patří především animace, což znamená produševnění nebo oživení. Je to forma práce, která aktivním způsobem seznamuje vnímatele s exponáty například v muzeích a galeriích. Děje se tak prostřednictvím animátora, pracovních listů a vlastní výtvarné činnosti. Tímto způsobem pracuje například Muzeum umění v Olomouci, s jehož lektorským studiem jsme na projektu spolupracovali.
Našimi exponáty byly barokní plastiky v Uničově, které patří k nejkrásnějším na Moravě. Morový sloup, kašny, sousoší sv. Jana Nepomuckého, mariánské sochy, kříže a Boží muka. Kvalitní umění, kterým bezesporu uničovské plastiky jsou, umí vtáhnout diváka svou energií, zaujmout námětem, technickým provedením i silou tvůrčí invence. Umožní divákovi setkat se s něčím zvláštním a vyjímečným co vyburcuje jeho pozornost. Zanechá tak ve vzpomínkách pocit svátečnosti. A zažít něco svátečního, co naruší monotónní běh každodennosti, to je jedno z velkých poselství umění. Dnešní svět nabízí mladým lidem spoustu otázek o smyslu života, víry a lásky. Umění nabízí šanci přesvědčit je, že stejné otázky řešili i lidé například v době barokní.
Na projektu jsme spolupracovali s Gymnáziem J. Opletala v Litovli, kde stejnými metodami mapovali památky svého města. Projekt byl ukončen v březnu 2008. Vytvořené praktické pracovní listy, kalendář, DVD atd. jsou k dispozici pro žáky ostatních škol i návštěvníky města.

Vlastní WWW projektu

150 let

Podpora škol formou projektů

sablony 2018

baner 2016

Program celoživotního učení

Program celoživotního učení

programovani do skol

Nenech to být

nntb2

SCIO

Ocenění SCIO

SCIO certifikát

Visegrad Fund

Sportovní hala

Sportovní hala

youtube

Profil školy na Facebooku

mapaskolstvi

Překladač

Kontakt:

Gymnázium Uničov
Gymnazijní 257
783 91  Uničov
Tel: (+420) 585 081 111
Fax: (+420) 585 081 115
Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID datové stránky: vsvdwir
IČ: 00601756

modra