Dobrý večer, dnes je neděle 10.12.2023, dnes má svátek Julie, zítra Dana.
kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani

Fotovoltaický systém Gymnázia Uničov - pilotní projekt Olomouckého kraje

fve

Aktuální hodnoty (klikni)

Fotovoltaický systém pro budovu Gymnázia Uničov je pilotním projektem Olomouckého kraje, jehož cílem je ukázka možností přímé výroby elektrické energie využitím obnovitelných zdrojů energie (OZE) v regionu Olomouckého kraje. Realizací demonstračního projektu malé sluneční fotovoltaické elektrárny, instalované na budovu TV Haly naší školy jsou naplňovány střednědobé cíle Územní energetické koncepce Olomouckého kraje (ÚEK) prostřednictvím programu Výchovy, vzdělávání a osvěty a programu Primární elektřina z OZE, které jsou definovány v Akčním plánu ÚEK Olomouckého kraje.

Fotovoltaický systém je umístěn na jižní střeše tělocvičny Gymnázia Uničov. Jedná se o 24 kusů fotovoltaických panelů o rozměrech 1600 x 800 mm s celkovým instalovaným výkonem 4,32 kWp. Panely uspořádané do dvou samostatných polí, umístěných na atice budovy a na střeše budovy absorbují světelné záření a přeměňují jej na elektrickou energii. Takto získaná energie je po úpravě dodávána do elektrické sítě přímo v objektu gymnázia. Celé zařízení je dále doplněno měřením elektrické energie dodávané do distribuční sítě, zařízením pro sběr a dálkový přenos dat o technických parametrech FV systému a zobrazovacím demonstračním panelem. Zobrazované údaje jsou přístupné on line také na www stránkách naší školy.

Projekt byl realizován bez dotace, stoprocentně financován z prostředků Olomouckého kraje. Předpokládaný ekonomický přínos z prodeje elektrické energie je odhadnut na 40–60 tisíc Kč/rok. Významným přínosem je jeho demonstrativní role – názorná ukázka využívání OZE a také použití získaných dat při úvahách o možnosti využití fotovoltaické energie v podmínkách krizového řízení.

Zobrazovací jednotka FV systému pracuje při standardních podmínkách nepřetržitě v automatickém režimu a není potřeba žádné obsluhy. Zobrazovací jednotka je umístěna v nejvyšším podlaží budovy a ukazuje základní veličiny FV systému:

  • Okamžitý výkon FV systému (kW)
  • Celková dodaná energie od 28.2.2008 (MWh)
  • Snížení emisí CO2 (tun)

 

Zavolejte nám:

(+420) 585 081 111

Napište nám:

gym.unicov@gymun.cz

Navštivte nás:

Gymnazijní 257, Uničov

Datová schránka:

vsvdwir

kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani