Fotovoltaický systém Gymnázia Uničov - pilotní projekt Olomouckého kraje

fve

Aktuální hodnoty (klikni)

Fotovoltaický systém pro budovu Gymnázia Uničov je pilotním projektem Olomouckého kraje, jehož cílem je ukázka možností přímé výroby elektrické energie využitím obnovitelných zdrojů energie (OZE) v regionu Olomouckého kraje. Realizací demonstračního projektu malé sluneční fotovoltaické elektrárny, instalované na budovu TV Haly naší školy jsou naplňovány střednědobé cíle Územní energetické koncepce Olomouckého kraje (ÚEK) prostřednictvím programu Výchovy, vzdělávání a osvěty a programu Primární elektřina z OZE, které jsou definovány v Akčním plánu ÚEK Olomouckého kraje.

Fotovoltaický systém je umístěn na jižní střeše tělocvičny Gymnázia Uničov. Jedná se o 24 kusů fotovoltaických panelů o rozměrech 1600 x 800 mm s celkovým instalovaným výkonem 4,32 kWp. Panely uspořádané do dvou samostatných polí, umístěných na atice budovy a na střeše budovy absorbují světelné záření a přeměňují jej na elektrickou energii. Takto získaná energie je po úpravě dodávána do elektrické sítě přímo v objektu gymnázia. Celé zařízení je dále doplněno měřením elektrické energie dodávané do distribuční sítě, zařízením pro sběr a dálkový přenos dat o technických parametrech FV systému a zobrazovacím demonstračním panelem. Zobrazované údaje jsou přístupné on line také na www stránkách naší školy.

Projekt byl realizován bez dotace, stoprocentně financován z prostředků Olomouckého kraje. Předpokládaný ekonomický přínos z prodeje elektrické energie je odhadnut na 40–60 tisíc Kč/rok. Významným přínosem je jeho demonstrativní role – názorná ukázka využívání OZE a také použití získaných dat při úvahách o možnosti využití fotovoltaické energie v podmínkách krizového řízení.

Zobrazovací jednotka FV systému pracuje při standardních podmínkách nepřetržitě v automatickém režimu a není potřeba žádné obsluhy. Zobrazovací jednotka je umístěna v nejvyšším podlaží budovy a ukazuje základní veličiny FV systému:

  • Okamžitý výkon FV systému (kW)
  • Celková dodaná energie od 28.2.2008 (MWh)
  • Snížení emisí CO2 (tun)

 

150 let

Podpora škol formou projektů

sablony 2018

baner 2016

Program celoživotního učení

Program celoživotního učení

programovani do skol

Nenech to být

nntb2

SCIO

Ocenění SCIO

SCIO certifikát

Visegrad Fund

Sportovní hala

Sportovní hala

youtube

Profil školy na Facebooku

mapaskolstvi

Překladač

Kontakt:

Gymnázium Uničov
Gymnazijní 257
783 91  Uničov
Tel: (+420) 585 081 111
Fax: (+420) 585 081 115
Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID datové stránky: vsvdwir
IČ: 00601756

modra