Dobrý podvečer, dnes je neděle 21.7.2024, dnes má svátek Vítězslav, zítra Magdaléna.
kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani

Přednáška a beseda o expedici Monoxylon IV

monoxylon

Brzy po začátku nového školního roku, ve čtvrtek 7. září 2023, proběhla při příležitosti „Dnů města Uničova“ na našem gymnáziu přednáška Mgr. Luďka Ducháče s následnou besedou na téma „Expedice Monoxylon IV“. Místní učitel dějepisu, který se v létě tohoto roku celkem měsíc dlouhé námořní, experimentálně archeologické výpravy zúčastnil, představil její cíle, přípravu, průběh i výsledky.

Expedice Monoxylon IV navázala na tři předchozí úspěšné expedice Monoxylon ve východním a západním Středomoří (1995, 1998, 2019). Několik set kilometrů dlouhé trasy, které pádlující posádky na člunech vydlabaných z jednoho kusu kmene (řecky "monoxylon") překonaly, přitom vždy sledovaly šíření zemědělského způsobu života směrem z východu na západ, tj. do lovecko-sběračské Evropy před 8 až 9 tisíci lety v období neolitu. Posádka Expedice Monoxylon IV se tentokrát, zčásti též s využitím jednoduché plachty, plavila 500 km z řeckého ostrova Samos, ležícího nedaleko tureckého pobřeží, přes Kykladské ostrovy až na poloostrov Peloponés. Mezi Kykladami přitom archeologicky vyniká ostrov Milos, odkud byl v pravěku transportován a v širokém prostoru Egejského moře distribuován obsidián (druh sopečného skla) pro výrobu nástrojů a zbraní. Plavidlem byla během této výpravy nově vyrobená rekonstrukce nálezu dubového člunu z mladší doby kamenné z jezera Bracciano u Říma, kterou si monoxylonauti zčásti zhotovili replikami neolitických nástrojů.

Také o této vědecké i dobrodružné expedici, jež se vrací k počátkům námořní plavby ve Středozemním moři, jsou chystány odborné a popularizační výstupy v časopisové a knižní podobě a dokumentární filmy. Bližší informace o expedici Monoxylon IV mohou zájemci získat na webových stránkách https://www.monoxylon.cz/ a sociálních sítích.

monoxylon_2
monoxylon_2
monoxylon_5
monoxylon_5
monoxylon_1
monoxylon_1
monoxylon_6
monoxylon_6
monoxylon_3
monoxylon_3
monoxylon_4
monoxylon_4

Zavolejte nám:

(+420) 585 081 111

Napište nám:

gym.unicov@gymun.cz

Navštivte nás:

Gymnazijní 257, Uničov

Datová schránka:

vsvdwir

kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani