Dobrý večer, dnes je čtvrtek 30.5.2024, dnes má svátek Ferdinand, zítra Kamila.
kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani

Goetheschule z Hamburku - Erasmus+ 2024

V týdnu od 28. 4. do 4. 5. se u nás na škole uskutečnil výměnný program Erasmu+ s německou školou Goetheschule z Hamburku. Naši studenti se poprvé setkali na Hlavním nádraží v Olomouci, kde se všichni navzájem přivítali a poté vzali Němce do jejich českých domovů.
V pondělí proběhla prohlídka školy a následně se začalo pracovat na prezentacích a výtvarné části projektu. Po rychlém obědě ve školní jídelně jsme se vydali na Doubravský dvůr, kde jsme se všichni osvěžili jejich domácí zmrzlinou. Následně jsme se vydali pěšky zpět do Uničova.
Úterý nám začalo v duchu posledního zvonění. Dozvěděli jsme se, že v Německu mají něco velice podobného. Říká se tomu "senior prank". Rychlou jízdou vlakem jsme se dostali do Olomouce, kde jsme v Konviktu absolvovali workshop o programování a různých způsobech, jak šetřit vodu. Po krátkém obědě nás čekala Ololoď, kde jsme se dozvěděli něco málo o místní fauně a flóře. Dále jsme se byli podívat do námi velmi známé Pevnosti poznání, kterou jsme si individuálně prošli. Náš den jsme zakončili s laser game, po které se všichni vraceli znavení domů.
Středa začala společnou snídaní v městském parku, po které jsme pokračovali v našich projektech. Odpoledne tohoto dne bylo věnované takzvanému "family day" kdy každý německý student strávil den se svojí výměnnou rodinou.
Čtvrtek byl věnován dokončení a prezentování našich prací. Prezentace o pitném režimu a čištění vody, stejně jako výtvarné práce, měli velký úspěch. Po obědě jsme navštívili místní čističku odpadních vod, kde nám bohužel nepřálo počasí a trochu jsme zmokli. To ovšem nevadilo a šli jsme si zahrát bowling.
V Pátek 3. 5. se tradičně na našem gymnáziu pořádal Majáles. Všichni studenti se zúčastnili jeho přípravy a do představení zapojili i své výměnné spolužáky. Po poledni proběhla návštěva radnice, kde jsme obdrželi certifikáty o absolvování projektu Erasmus+. Následně jsme se vrátili do školy a majáles mohl začít. Měl velký úspěch, jak u nás, tak u našich německých kamarádů. Po Majálesu jsme se všichni sešli na večeři v jedné z restaurací a tím jsme završili společně strávený týden.
V sobotu ráno jsme se loučili v Olomouci, na stejném místě, kde jsme se před týdnem poprvé setkali. Ukáplo i pár slz a naši němečtí přátelé už byli na cestě do Prahy. Moc se těšíme, až se znovu v červnu uvidíme.

Julie Svobodová, septima

ikona fotogalerie

La Rochelle 2024

S kolegyní D. Stonovou bychom s vámi rady sdílely zážitky z našeho nedávného pobytu ve francouzském městečku La Rochelle. V druhém dubnovém týdnu jsme díky programu Erasmus+ měly jedinečnou příležitost navštívit střední školu Lycée Antoine de Saint-Exupéry. Náplní našeho pobytu bylo stínování učitelů z francouzského lycea (tzv. job shadowing), díky tomu jsme získaly detailní vhled do školního prostředí a pracovní náplně našich francouzských kolegů. Jejich přístup ke vzdělávání pro nás byl velmi inspirativní a už se nemůžeme dočkat až nové poznatky a metody přeneseme do vlastní výuky a tím přispějeme k dalšímu rozvoji našeho gymnázia!

K. Nevřelová

ikona foto

ERASMUS+: DIGITALIZACE A UDRŽITELNOST V LOTYŠSKU 2024

V polovině dubna 2024 se skupinka studentů ze 3.A a septimy vydala na zkušenou do Jelgavy, čtvrtého největšího města Lotyšska. Celý týden pracovali na projektech se žáky místní školy Jelgavas Technologiju Vidusskola. Učili se vytvořit grafiku na tisk hrnků, navrhovat a tisknout 3D předměty, ovládat drony, dozvěděli se, jak škola podporuje digitalizaci a jak se žáci učí využívat různé zdroje energií pro stavbu motokár. V rámci edukace v oblasti ekologie a udržitelnosti si s průvodkyní prošli největší lotyšskou skládku v Getlini, kde se mimo jiné zamýšleli nad tím, jak využít kopec s ukončenou skládkou, jak zamezit pronikání jedovatých látek do půdy či jak využít vedlejší produkt skládky - metan. Kromě těchto vzdělávacích aktivit také nadšeně poznávali lotyšskou kulturu, jazyk, kuchyni a navazovali přátelství. Snad jim toto nadšení poznávat svět a nové lidi dlouho vydrží!
Velké poděkování patří Inetě Blumbergové a jejím kolegům, kteří se ujali plánování tohoto úžasného programu.

ikona fotogalerie

WELLBEING with Fuerteventura and Milano 2024

V týdnu od 15.3 do 22.3.2024 se na našem gymnáziu v Uničově uskutečnil výměnný program EU Erasmus+ /WELLBEING/ zaměřený na kulturu a ochranu životního prostředí.

  • Studenti 1.A a kvinty v pátek 15. března srdečně přivítali své španělské vrstevníky z Kanárských ostrovů z Puerto del Rosario, hlavního města Fuerteventury, aby společně prožili týden plný aktivit a poznání.
  • Během soboty jsme společně navštívili hrad Šternberk, v uničovském parku si zahráli discolf a pak se studenti z Kanárských ostrovů poprvé v životě nadšeně sklouzli na ledě na uničovském zimním stadionu. Nedělní “Family Day“ jim poskytl příležitost více poznat naše české rodiny a společně jsme vyrazili na různé výlety. Většina zvolila návštěvu hradu Bouzov a jeho okolí. Poté Španělé poznali pro ně dosud neznámý sport na florbalovém utkání play-off v Olomouci a na závěr dne si ho mohli i ve sportovní hale zahrát.

Slovensko 2023

Ve dnech 6. - 7. 11. 2023 se Mgr. Stonová zúčastnila "preparatory visit" (přípravné návštěvy) na střední škole v Martině na Slovensku. Během návštěvy se se slovenskými kolegy snažili najít průnik dvou zcela odlišných regionů v oblasti environmentální tématiky vhodné pro mladší žáky naší školy. Pro výměnný program budou vybráni studenti současné sekundy, kteří budou srovnávat "význam vody v krajině" podhorského regionu na Slovensku a krajiny lužního lesa u nás. Výběr studentů ze Slovenska nás navštíví v květnu tohoto roku a naši studenti budou poznávat krásy Slovenska na konci září příštího školního roku.
Ve dnech 6. – 10. 11. 2023 se Mgr. Saňáková, která vyučuje informační technologie, zúčastnila stínování na partnerské škole na Slovensku. Jde o “stínování” kolegy z jiné instituce (zahraniční) za účelem studia jeho každodenních pracovních činností. Účastník sleduje jeho pracovní prostředí, metody a postupy a učí se, jak bude ty nejlepší postupy v daném oboru uplatňovat ve vlastní praxi. Jednalo se o Evanjelické gymnázium v Martině, kde si Mgr. Saňáková měla možnost vyměnit zkušenosti s výukou tematických celků, jako je programování, databáze, robotika a kybernetická bezpečnost.
Během jednoho týdne měla možnost navštívit různé třídy a pozorovat tak vyučování, diskutovat s učiteli a žáky, zapojit se do praktických cvičení a prezentovat naši školu. Slovenská škola měla moderní vybavení, kvalitní učební materiály a motivované studenty.
Stínování bylo velmi přínosné a inspirativní. Vyučující si přivezla spoustu nových nápadů, které chce uplatnit ve svých hodinách. V rámci projektu byly navázány i přátelské vztahy se slovenskými kolegy a vytvořil se prostor k další spolupráci.

ikona fotoikona foto

Zavolejte nám:

(+420) 585 081 111

Napište nám:

gym.unicov@gymun.cz

Navštivte nás:

Gymnazijní 257, Uničov

Datová schránka:

vsvdwir

kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani