Dobrý večer, dnes je neděle 10.12.2023, dnes má svátek Julie, zítra Dana.
kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani

ARCHEOLOGIE NA UNIČOVSKU 2023

V pondělí 20. listopadu 2023 navštívila naše gymnázium paní Mgr. Pavlína Kalábková, Ph.D. z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, která studentům kvinty a 1. A formou prezentace představila práci minulých i současných archeologů, stejně jako významné archeologické lokality a nálezy z pravěkého i středověkého Uničovska. K těm nejvýznamnějším určitě patří vzácná neolitická studna či tři nedávno odkryté hroby lengyelské kultury přímo z Uničova. Přednášku, v níž se naši studenti blíže seznámili s vědeckým oborem zásadně významným pro poznání naší minulosti, pak následně zakončila krátká beseda.

 archeologie

Trénujeme AI, už umí vyčistit oceán...

ikap 2023

V rámci projektu IKAP dne 19.10.2023 proběhl na naší škole za účasti SŠ pedagogů Olomouckého kraje metodický den oborové didaktiky. Cílem worshopu bylo sdílení poznatků v oblasti výuky umělé inteligence. Vzdělávací jednotka byla zaměřena na téma strojové učení a sestavení strojového modelu s důrazem na kvantitu a kvalitu trénovacích dat. Žáci kvarty učili AI čistit oceán. Model strojového učení průběžně testovali a upravovali dle nově vzniklých podmínek.

Ing. Irena Saňáková

DNY AI V BRNĚ 2023

 ai 2023

V pátek 13.10.2023 jsme se s vybranými žáky kvinty vydali na veletrh umělé inteligence (tedy AI) do Brna. Vyslechli jsme si přednášky o tom, co AI vlastně je, jak funguje a také o jejím využití ve vesmírných misích. Poté jsme se zúčastnili workshopu, kterým nás provázel sociální robot Karel. Na tomto workshopu jsme diskutovali o úskalích AI a jak správně a kriticky zpracovávat informace, které získáváme. Pro zájemce byl v prostorách Vida centra připraven veletrh příležitostí studia na VŠ s podobným zaměřením. Žáci si v rámci něj mohli vyzkoušet práci s robotickými pažemi a mnoho dalších zajímavých aktivit. Také se zúčastnili interaktivního kvízu a naše studentka Eliška Machalová získala úžasné první místo z desítek soutěžících. Tímto jí ještě jednou gratulujeme.

Dějepisná exkurze po Uničově 2023

exkurze d 2023

V pondělí 16.10.2023 se žáci primy zúčastnili dějepisné exkurze "Památky Uničova". Žáci si prošli trasu od gymnázia kolem Šatlavy přes Masarykovo náměstí až ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Po cestě se dověděli zajímavé informace o zdejších památkách z úst spolužáků, kteří si přípravili referáty, a to zejména o Mariánském sloupu, barokních kašnách a radnici i kostelu Nanebevzetí.
Poté si prohlédli zdejší kostel Nanebevzetí Panny Marie i uvnitř a vyslechli si poutavý výklad zdejšího varhaníka pana Kocůrka. Nakonec žáky čekala také komentovaná prohlídka radniční věže a expozice z období pravěku.

JUDr. Lenka Staňková

Entomologická exkurze po stopách medu 2023

entomologie 2023

Minulý pátek naši primánci vyrazili na entomologickou exkurzi, díky které pronikli i do tajemství života včel a výroby medu. Na vlastní oči se přesvědčili, že rčení „pilný jako včela“ platí u včel za všech okolností. Poznali, kolik práce je v každé kapce medu ukryto, ale taky jak dobře chutná.
A co se děti naučily? Vyhledávat královnu ve včelstvu, rozlišovat trubce od dělnic, uspávat včely, poznávat včelí produkty, měřit podíl vody v medu, pastovat med atd.
Děkujeme ochotnému panu včelaři za podnětnou prohlídku a jeho včelstvu, které čítá 1 200 000 jedinců za jedno jediné žihadlo!

KVINTA A 1. A V OLOMOUCKÝCH MUZEÍCH

Žáci kvinty a 1.A navštívili v květnu animační programy v olomouckých muzeí. Tři studenti vytvořili krátkou reportáž o tom, co na nich vše zažili.

Muzeum umění Olomouc
Program: Je to ještě umění?
Naše skupinka se vydala na prohlídku moderního umění. Nejdříve jsme si poslechli hudbu dopravy v hlavních městech linoucí se z hracích strojků. Pak už jsme si prohlédli expozici. Většinu času jsme strávili diskutováním, probíráním a odhalováním kouzel obrazů. Nejpodrobněji jsme pak rozebrali dílo od umělce Jana Knapa. Nakonec jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli happening, kdy jsme zablokovali průchod a sledovali reakce lidí.

Zuzka

Arcidiecézní muzeum
Program: Snové zásnuby
V Arcidiecézním muzeu nám byl po krátké prohlídce nově zrekonstruovaných prostor představen obraz mystického zasnoubení svaté Kateřiny s Ježíšem Kristem. Prostřednictvím zábavných aktivit nám následně lektor Marek Šobáň postupně odkrýval poutavý příběh schovávající se za tímto zdánlivě obyčejným obrazem.

Anička

Muzeu umění Olomouc
Program: 2 209 králíků
Při naší exkurzi do Muzea umění v Olomouci jsme byli v první řadě obohaceni spoustou zajímavých informací o umělkyni Zorce Ságlové. Poté jsme měli možnost si vytvořit vlastní koláž z autorčiných děl s motivy králíků.

Kika

Každý program originálním způsobem seznámil studenty s uměleckými díly. Mohli se přesvědčit o tom, že do muzea se nechodí jen koukat a na nic nesahat.

Zavolejte nám:

(+420) 585 081 111

Napište nám:

gym.unicov@gymun.cz

Navštivte nás:

Gymnazijní 257, Uničov

Datová schránka:

vsvdwir

kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani