Dobrý podvečer, dnes je neděle 4.6.2023, dnes má svátek Dalibor, zítra Dobroslav.
kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani

KVINTA A 1. A V OLOMOUCKÝCH MUZEÍCH

Žáci kvinty a 1.A navštívili v květnu animační programy v olomouckých muzeí. Tři studenti vytvořili krátkou reportáž o tom, co na nich vše zažili.

Muzeum umění Olomouc
Program: Je to ještě umění?
Naše skupinka se vydala na prohlídku moderního umění. Nejdříve jsme si poslechli hudbu dopravy v hlavních městech linoucí se z hracích strojků. Pak už jsme si prohlédli expozici. Většinu času jsme strávili diskutováním, probíráním a odhalováním kouzel obrazů. Nejpodrobněji jsme pak rozebrali dílo od umělce Jana Knapa. Nakonec jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli happening, kdy jsme zablokovali průchod a sledovali reakce lidí.

Zuzka

Arcidiecézní muzeum
Program: Snové zásnuby
V Arcidiecézním muzeu nám byl po krátké prohlídce nově zrekonstruovaných prostor představen obraz mystického zasnoubení svaté Kateřiny s Ježíšem Kristem. Prostřednictvím zábavných aktivit nám následně lektor Marek Šobáň postupně odkrýval poutavý příběh schovávající se za tímto zdánlivě obyčejným obrazem.

Anička

Muzeu umění Olomouc
Program: 2 209 králíků
Při naší exkurzi do Muzea umění v Olomouci jsme byli v první řadě obohaceni spoustou zajímavých informací o umělkyni Zorce Ságlové. Poté jsme měli možnost si vytvořit vlastní koláž z autorčiných děl s motivy králíků.

Kika

Každý program originálním způsobem seznámil studenty s uměleckými díly. Mohli se přesvědčit o tom, že do muzea se nechodí jen koukat a na nic nesahat.

DEJTE HLAS NAŠIM ANIMÁKŮM

Žákyně naší tercie se vrhly na pole animovaného filmu. Jejich snímky "Čerte chlupatý" a "Cibulenka" byly zařazeny do 1. ročníku výtvarné přehlídky digitální tvorby mladých Be_on the Screen. Soutěžit se bude mimo jiné i o cenu diváků, o níž můžete rozhodnout i vy svým hlasováním. Stačí kliknout na vybraný projekt a označit ho srdíčkem. Hlasování diváků bude ukončeno 1. června 2023 ve 12 hodin a pro vítěze bude nachystána zajímavá cena. Oficiální zahájení výstavy proběhne 2. června 2023, kdy bude také zveřejněn seznam oceněných prací a projektů.

Čerte chlupatý - hlasujte zde

Cibulenka - hlasujte zde

Písařská dílna 2023

dilna 2023 

Dne 12. dubna 2023 se studenti 2.A vydali do Městské knihovny Uničov, aby na vlastní kůži zažili, jaké to bylo v době, kdy se používaly psací brka a jiná písařská náčiní, nežli je tomu dnes. Pod vedením zkušeného pana Romana Prokeše si tak osobně a ryze prakticky mohli vyzkoušet nejrůznější techniky a styly psaní, kresbu obrazců připomínajících zvěř či možnosti zvětšování písma.
Tímto bychom rádi panu Prokeši poděkovali, stejně tak knihovně, za poskytnutí prostor pro konání této velice zajímavé a přínosné akce.

Mgr. Jan Jelínek

„JEDEN SVĚT“ NÁM UKÁZAL RUSKO OČIMA MLADÉHO BLOGERA

muzeum umeni 2023

Studenti kvinty a 1.A se 31. března 2023 vydali na cestu do Olomouce, kde se každoročně pořádá festival dokumentárních filmů o lidských právech "Jeden svět". Naše škola se ho zúčastnila vůbec poprvé. Z relativně široké nabídky jsme zhlédli dokument nazvaný "Mladí Rusové na útěku", pojednávající o současném dění v rámci rusko-ukrajinského konfliktu. O tom, jak studenti celkově vnímali atmosféru filmu a následnou diskuzi, se rozepsala jedna ze studentek kvinty, Zuzana Salajová.
Dnes jsme my, kvintáni, spolu s našimi spolužáky z 1.A podnikli výlet do Olomouce na festival Jeden svět, přehlídku dokumentárních filmů o lidských právech. Vydali jsme se do Muzea umění na promítání filmu Mladí Rusové na útěku. Po usazení do pohodlných křesel, krátkém přivítání a představení moderátora jsme již byli připraveni se naplno ponořit do příběhu filmu. Sledovali jsme, jak se v prvních dnech ruské invaze život ruského blogera Jegora obrátil naruby. Co se stalo a stává s lidmi, kteří jako on vyjádří svůj názor veřejně. Jegorovu prioritu – dostat jeho ženu a dceru do bezpečí, pryč ze země. Nakonec i jeho rozhodnutí zemi opustit.
Po zhlédnutí filmu jsme s moderátorem probrali děj filmu a naše pocity. Poté jsme se zapojili do diskuze o dalších tématech spojených s ruskou invazí na Ukrajině. Nezapomněli jsme rozebrat otázky z našich řad. Do diskuzí se aktivně zapojili nejen studenti, ale i naše „hvězdná první řada“ v podání našeho učitelského doprovodu – pan profesor Jelínek a paní profesorky Langerová a Vašíčková.

Z výše uvedeného je tedy patrné, že promítání i následnou rozpravu si studenti užili a dozvěděli se mnoho zajímavých a podnětných informací z poněkud odlišné perspektivy, než jakou znají z mainstreamové mediální scény. Tato skutečnost nás velice těší a doufáme, že se příští rok opět vydáme na cestu za dokumentárními filmy.

Mgr. Jan Jelínek

HODINA MODERNÍ CHEMIE

 chemie 2023

Netradiční moderní hodinu chemie předvedli v pondělí 27. 3. 2023 na našem gymnáziu studenti VŠCHT Praha. Tento projekt popularizuje chemii a moderní chemické obory.
Zástupci VŠCHT Praha studentům objasnili nejnovější trendy v chemii a především ukázali praktické aplikace chemie. Hodina byla velmi interaktivní, probíhala formou dialogu s množstvím pokusů, které byly předvedeny v průběhu hodiny. Studenti zhlédli velmi efektní pokusy s kapalným dusíkem, suchým ledem a střelným prachem, sledovali světelný semafor, porovnávali hořlavost různých materiálů, pozorovali, jak různé látky mění zbarvení plamene a na závěr se dočkali sladké odměny v podobě smetanové zmrzliny vyrobené pomocí kapalného dusíku.
Studenti se přesvědčili, že chemie nemusí být jen nudný předmět plný vzorečků, ale může být i velmi zajímavá a poutavá. Bohužel bez obecných znalostí základů chemie, jejichž získávání moc zábavné není, by tyto pokusy nebylo možné předvádět. Pro velký úspěch bude tato akce určitě na gymnáziu v příštím roce zopakována.

Mgr. Renata Opichalová

S ANGLIČTINOU V MLADOŇOVĚ

Do které popelnice hodit žárovku? Co je to „offshore wind farm“ či „skylark“? Lze v lese vyfotit dostatek pojmů pro vytvoření obrázkové abecedy? Nejen těmito otázkami se zabývali studenti kvarty na únorovém třídenním výletě v Ústavu ekologického vzdělávání v Mladoňově. Pomocí různých her a aplikací, venku i ve vnitřních prostorách, si procvičili slovní zásobu týkající se přírody a ochrany životního prostředí. Nadšení z výletu nám všem násobil čerstvě napadaný sníh.

Mgr. Kamila Langerová

Zavolejte nám:

(+420) 585 081 111

Napište nám:

gym.unicov@gymun.cz

Navštivte nás:

Gymnazijní 257, Uničov

Datová schránka:

vsvdwir

kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani