Dobré odpoledne, dnes je středa 29.11.2023, dnes má svátek Zina, zítra Ondřej.
kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani

DO NĚMECKA – ZA POZNÁNÍM I ZA HUDBOU

laichingen_2022_12
laichingen_2022_12
laichingen_2022_2
laichingen_2022_2
laichingen_2022_9
laichingen_2022_9
laichingen_2022_8
laichingen_2022_8
laichingen_2022_10
laichingen_2022_10
laichingen_2022_4
laichingen_2022_4

Náš školní orchestr zamířil 17. října do německého Laichingenu na výměnný pobyt s tamějším gymnáziem, který bylo možné uskutečnit za významné podpory Česko-německého fondu budoucnosti. Sraz byl brzo ráno před školou a po dlouhé desetihodinové cestě jsme konečně dorazili na místo. Po příjezdu nás přivítaly naše hostitelské rodiny.
Následující den jsme měli možnost zúčastnit se výuky na gymnáziu Alberta Schweitzera. Po prvních dvou vyučovacích hodinách jsme se jeli podívat do města Blaubeuren, kde se nachází krasový pramen Blautopf. Je pověstný zářivě modrou barvou vody a rozsáhlým jeskynním systémem. Rovněž se tam nachází zajímavý klášter Blaubeuren. Poté jsme pokračovali do města Ulm. Prošli jsme si náměstí a také jsme vystoupali na věž katedrály Ulm Münster, která je nejvyšší na světě. Prošli jsme si uličky čtvrti Fischerviertel, nejstarší části města, i nábřeží Dunaje.
Třetí den nás čekal celodenní výlet k Bodamskému jezeru. Podívali jsme se do města Kostnice, k místu, kde byl údajně upálen Jan Hus, a kromě toho jsme navštívili i dům, v němž zpočátku v Kostnici pobýval a z něhož je nyní muzeum. Po krátké prohlídce města jsme se přesunuli na ostrov Mainau, plný nádherných květinových zahrad. V podzimním období je plný kvetoucích jiřin. Uprostřed ostrova je motýlárium se spoustou krásných exotických motýlů a zámek Mainau.
Poslední den se konal závěrečný koncert orchestrů obou škol. Ráno probíhaly zkoušky a potom jsme vyrazili na radnici, kde nás slavnostně přivítal starosta Laichingenu. Samotný koncert se nám velice povedl a my i diváci jsme byli spokojeni. Z celého výletu jsme si domů odvezli spoustu krásných vzpomínek a fotek. Zájezd nás obohatil nejen o spoustu nových úžasných přátel, ale i o mnoho zkušeností co se týče dorozumívání se v cizím jazyce.

Kristýna Kamlerová a Julie Hulová, sexta Gymnázia Uničov

MUZIKANTI Z GYMNÁZIA ZNOVU MÍŘÍ DO NĚMECKA

cnfb

Partnerská spolupráce mezi gymnázii v Uničově a v německém Laichingenu je po covidových komplikacích už zase v plném proudu. Ve druhé polovině října vyrazí členové našeho školního orchestru již na čtvrtý výměnný pobyt. Spolupráce mezi školami se může rozvíjet zejména díky finanční podpoře Česko-německého fondu budoucnosti. Na projekt přispívá také Olomoucký kraj společně s městem Uničovem a s gymnaziálním spolkem rodičů a přátel školy.
Město Laichingen se nachází v Bádensku-Würtembersku a zdejší gymnázium se stejně jako to naše pyšní vlastním školním orchestrem. Obě hudební tělesa vystoupí na závěr čtyřdenního pobytu na společném koncertu. Zájezd obsáhne také exkurze do Ulmu, Meersburgu a Konstanze. Důležitou součástí bude i rozvíjení jazykových dovedností. Naši studenti totiž budou pobývat v rodinách německých studentů, kteří mají pro své uničovské kamarády připravený individuální program.

Mgr. Zuzana Loutocká, vedoucí orchestru Gymnázia Uničov

Koncert studentů Gymnázia Uničov a Gymnázia Alberta Schweitzera Laichingen 2018

nemci_6
nemci_6
nemci_14
nemci_14
nemci_3
nemci_3
nemci_16
nemci_16

Koncert v Laichingenu 2017

Laichingen 2017

hudba_10
hudba_10
hudba_12
hudba_12
hudba_5
hudba_5
hudba_6
hudba_6

Dlouho očekávaný okamžik konečně nadešel!
V pondělí 9. 10. ráno už jsme všichni stáli nastoupení u školy. Čekala nás dlouhá cesta, která se nakonec kvůli kolonám protáhla na úmorných třináct hodin. Ale stálo to za to! Do německého města Laichingen jsme dorazili za tmy. Čekaly tam na nás naše hostitelské rodiny, které si nás postupně rozebraly a poskytly nám týdenní domov. Přes jazykovou bariéru se nám podařilo dostat a záhy jsme si udělali v zahraničí skvělé přátele.
V úterý nás naši hostitelé vzali s sebou do vyučování v Gymnáziu Alberta Schweitzera. Bylo opravdu zajímavé dozvědět se, jak se studenti jako my učí v jiné zemi. Absolvovali jsme tři hodiny německé výuky a pak jsme se vydali na radnici, kde nás pan starosta vřele přivítal. Dostali jsme poukázky do cukrárny, což rozhodně nebylo k zahození. Odpoledne jsme si pak prošli historické centrum města s průvodcem oděným v oblečení starých tkalců, jichž bylo město svého času plné, a dozvěděli jsme se něco zajímavého o jeho historii.
Na středu jsme se všichni těšili a nebyli jsme zklamaní. Na celodenní výlet k Bodamskému jezeru budeme jistě ještě dlouho vzpomínat. Dopravili jsme se trajektem do Kostnice, kde jsme navštívili dům Jana Husa, a pak jsme si šli prohlédnout nádherný ostrov Mainau. Životní zážitek.
Ve čtvrtek jsme si zajeli do nedalekého města Ulm. Nestihli jsme sice vystoupat na tamní kostelní věž, jednu z nejvyšších v Evropě, ale zato jsme stihli spatřit Blautopf, nádherné jezírko s úplně tyrkysovou vodou jako z pohádky.
A pak už to přišlo: to, pro co jsme přijeli, vrchol našeho pobytu. Společný koncert našeho a laichingenského orchestru. Byli jsme všichni nervózní, ale hráli jsme skvěle a měli jsme velký úspěch. Mise splněna! Cesta zpátky byla snad ještě úmornější než cesta tam, možná také proto, že jsme se bohužel museli rozloučit se svými novými přáteli, ke kterým už jsme téměř přilnuli jako k rodině. Ale dostali jsme se v pořádku domů, připravení vyprávět všechny ty úžasné zážitky, které jsme na výletě v Německu posbírali.

 
Štěpánka Mikulíková, kvinta

Zavolejte nám:

(+420) 585 081 111

Napište nám:

gym.unicov@gymun.cz

Navštivte nás:

Gymnazijní 257, Uničov

Datová schránka:

vsvdwir

kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani