Dobrý večer, dnes je čtvrtek 20.6.2024, dnes má svátek Květa, zítra Alois.
kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani

„JEDEN SVĚT“ NÁM UKÁZAL RUSKO OČIMA MLADÉHO BLOGERA

muzeum umeni 2023

Studenti kvinty a 1.A se 31. března 2023 vydali na cestu do Olomouce, kde se každoročně pořádá festival dokumentárních filmů o lidských právech "Jeden svět". Naše škola se ho zúčastnila vůbec poprvé. Z relativně široké nabídky jsme zhlédli dokument nazvaný "Mladí Rusové na útěku", pojednávající o současném dění v rámci rusko-ukrajinského konfliktu. O tom, jak studenti celkově vnímali atmosféru filmu a následnou diskuzi, se rozepsala jedna ze studentek kvinty, Zuzana Salajová.
Dnes jsme my, kvintáni, spolu s našimi spolužáky z 1.A podnikli výlet do Olomouce na festival Jeden svět, přehlídku dokumentárních filmů o lidských právech. Vydali jsme se do Muzea umění na promítání filmu Mladí Rusové na útěku. Po usazení do pohodlných křesel, krátkém přivítání a představení moderátora jsme již byli připraveni se naplno ponořit do příběhu filmu. Sledovali jsme, jak se v prvních dnech ruské invaze život ruského blogera Jegora obrátil naruby. Co se stalo a stává s lidmi, kteří jako on vyjádří svůj názor veřejně. Jegorovu prioritu – dostat jeho ženu a dceru do bezpečí, pryč ze země. Nakonec i jeho rozhodnutí zemi opustit.
Po zhlédnutí filmu jsme s moderátorem probrali děj filmu a naše pocity. Poté jsme se zapojili do diskuze o dalších tématech spojených s ruskou invazí na Ukrajině. Nezapomněli jsme rozebrat otázky z našich řad. Do diskuzí se aktivně zapojili nejen studenti, ale i naše „hvězdná první řada“ v podání našeho učitelského doprovodu – pan profesor Jelínek a paní profesorky Langerová a Vašíčková.

Z výše uvedeného je tedy patrné, že promítání i následnou rozpravu si studenti užili a dozvěděli se mnoho zajímavých a podnětných informací z poněkud odlišné perspektivy, než jakou znají z mainstreamové mediální scény. Tato skutečnost nás velice těší a doufáme, že se příští rok opět vydáme na cestu za dokumentárními filmy.

Mgr. Jan Jelínek

Zavolejte nám:

(+420) 585 081 111

Napište nám:

gym.unicov@gymun.cz

Navštivte nás:

Gymnazijní 257, Uničov

Datová schránka:

vsvdwir

kontaktedookitfacebooktwitteryoutubestravovani